Chcesz coś opublikować? pisz: redakcja@e-torun.com


Każdy przyszły emeryt marzy o wysokiej emeryturze i zastanawia się, na jaką kwotę może liczyć.
Zadaje sobie pytanie czy zostać w pracy i dalej pracować, czy od razu przejść na emeryturę? Decydując o momencie przejścia na emeryturę, warto sprawdzić samemu lub zapytać w ZUS ile wyniesie nasza emerytura.


Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych jak i również na stronie zus.pl. Można także udać się do ZUS i zasięgnąć porady u doradcy emerytalnego, który na podstawie informacji zawartych na koncie emerytalnym zrobi symulację przyszłej emerytury. Policzy, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować, a także doradzi, kiedy najkorzystniej na emeryturę przejść. Poinformuje także czy ZUS ma wszystkie potrzebne do przyznania emerytury dokumenty oraz sprawdzi czy mamy naliczony kapitał początkowy. Prognozowaną wysokość emerytury na bieżący rok może nam wyliczyć również konsultant z Centrum Obsługi Telefonicznej po uwierzytelnieniu.– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Takie wyliczenie może nieco rozwiać wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. – dodaje rzeczniczka.
Im dłużej pracujemy tym emerytura wyższa Warto pamiętać, że to my sami mamy wpływ na wysokość naszej emerytury, która uzależniona jest od wielkości zebranych składek i momentu przejścia na emeryturę. Każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi wysokość emerytury o średnio 8-10 proc.
Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. W 2020 roku średnia dalsza długość życia liczona w miesiącach wynosi 261,5 dla kobiet (60 lat) i 217,6 dla mężczyzn (65 lat). Przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2019 r. wynosiła: 2 352,91 zł. brutto, a w województwie kujawsko-pomorskim 2 209,53zł. Obecnie Polacy są wśród pracujących najkrócej w Europie, a pobierają świadczenia coraz dłużej gdyż żyjemy coraz dłużej.publikacja
autor
Udostępnij

Tweetnij


Czytaj komentarze(11) dla numeru 532122414. 1. ten numer należy do firmy...