Chcesz coś opublikować? pisz: redakcja@e-torun.com


Są „oczami i uszami” zespołu oraz mistrzami maskowania i kamuflażu, prowadzą działania rozpoznawcze, a jeśli potrzeba to potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika – strzelcy wyborowi.
Szkolenie najlepszych z nich – instruktorów, którzy zgodnie z zasadą „train the trainers” będą szkolić strzelców wyborowych w brygadach OT.


„Kurs doskonalący instruktorów strzelców wyborowych” – bo tak formalnie nazywało się to przedsięwzięcie szkoleniowe zorganizowało toruńskie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, odbył się on w dniach 5-9 października br. W szkoleniu wzięło udział dwunastu wyselekcjonowanych strzelców wyborowych, którzy pełnią funkcję instruktorów w brygadach Obrony Terytorialnej.
Jest to już druga edycja tego kursu zorganizowana przez Centrum Szkolenia WOT, powstał on w odpowiedzi na potrzeby instruktorów strzelców wyborowych i miał on na celu rozwijanie i doskonalenie ich umiejętności. Główny nacisk szkolenia położony był na przećwiczenie prowadzenia ognia precyzyjnego i dynamicznego na różne odległości. Oprócz tego instruktorzy mieli okazję do odświeżenia informacji dotyczących użycia sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez strzelców wyborowych, ćwiczyli zakładanie i organizację posterunku obserwacyjnego oraz prowadzili marsz na orientację na 15 km trasie, podczas którego wykonywali zadania niezbędne w pełnionych przez nich funkcji . Odbyli także szkolenie z samopomocy medycznej w warunkach taktycznych.
Doskonalenie umiejętności instruktorów jest niezwykle ważne, gdyż muszą oni przekazać wiedzę co szóstemu żołnierzowi OT. W sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej dwunastce” są dwa kluczowe dla tej sekcji stanowiska: starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy. To „oczy i uszy” sekcji. Prowadzą działania rozpoznawcze, pełnią rolę nawigatorów i odpowiadają za ubezpieczenie zespołu. Prowadzeniem precyzyjnego ognia są w stanie wyeliminować ważne cele przeciwnika. Są mistrzami maskowania i kamuflażu. Nabyte podczas szkolenia umiejętności przydadzą się przede wszystkim do ujednolicenia szkoleń prowadzonych w brygadach oraz podwyższą kompetencje instruktorów.
Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, dowodzone przez Komendanta płk. Krzysztofa Leszczyńskiego, jest wiodącą instytucją szkoleniową w Wojskach Obrony Terytorialnej, której głównym celem jest przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań na stanowiskach specjalistycznych i dowódczych.publikacja
autor
Udostępnij

Tweetnij


Czytaj komentarze(8) dla numeru 713944245. 1. ten numer należy do firmy...