Chcesz coś opublikować? pisz: redakcja@e-torun.com


Rodziny z regionu mogą już korzystać ze wsparcia finansowego na organizację opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Do dyspozycji rodziców są między innymi vouchery na pokrycie kosztów zatrudnienia niani lub pobytu dziecka w żłobku. Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafia też między innymi na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz szkolenie niań i dziennych opiekunów. Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Liczymy, że dzięki realizacji tych projektów w województwie zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej. Pierwsze wsparcie już trafiło do mieszkańców, w przygotowaniu są kolejne projekty – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Marszałkowskie wsparcie na nianie i żłobki Rodziny z regionu mogą już korzystać ze wsparcia finansowego na organizację opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Do dyspozycji rodziców są między innymi vouchery na pokrycie kosztów zatrudnienia niani lub pobytu dziecka w żłobku. Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafia też między innymi na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz szkolenie niań i dziennych opiekunów. Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Liczymy, że dzięki realizacji tych projektów w województwie zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej. Pierwsze wsparcie już trafiło do mieszkańców, w przygotowaniu są kolejne projekty – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki. Vouchery, czyli pieniądze dla rodzin. Pierwszy rodzaj wsparcia to vouchery, czyli pomoc finansowa, która trafia bezpośrednio w ręce rodziców. Można ją wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Chodzi między innymi o wynagrodzenie niani i dziennego opiekuna, a także opłacenie pobytu malucha w żłobku lub klubie dziecięcym. Wysokość wsparcia wynosi do 600 złotych miesięcznie, a z pomocy finansowej można korzystać przez rok. Dodatkowym wsparciem są szkolenia i doradztwo dla rodziców poszukujących pracy. Voucherami dysponują organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, które realizują projekty w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej pory samorząd województwa podzielił wsparcie na realizację 12 takich przedsięwzięć na kwotę ponad 8 milionów złotych. Z pomocy skorzysta blisko 700 osób.
Kolejne wsparcie wkrótce. W przygotowaniu są kolejne przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych mieszkańców z regionu i ich rodziców. W jednym z aktualnych konkursów w ramach RPO przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, samorządy lokalne a także inne podmioty mogą się ubiegać się o środki na realizację projektów dotyczących wspierania rodziców w powrocie na rynek pracy, przede wszystkim przez wsparcie w organizacji opieki nad maluchami. Chodzi o pomoc w postaci voucherów (wynagrodzenie niani lub opłacenie pobytu w żłobku - do 800 zł miesięcznie, wynagrodzenie dziennego opiekuna lub opłacenie pobytu w klubie dziecięcym – do 600 złotych miesięcznie), wsparcie na tworzenie nowych miejsc dla maluchów w żłobkach oraz szkolenie niań i dziennych opiekunów. Do podziału są 43 miliony złotych.
W kolejnym konkursie (w ramach ZIT) wsparcie trafi na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, finansowanie szkoleń zawodowych dla niań i dziennych opiekunów, pokrycie kosztów wynagrodzeń dziennych opiekunów, a także dostosowanie miejsc opieki nad dziećmi do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. W puli jest 3,5 miliona złotych.
Cytat z publikacji Beaty Krzemińskiej, rzeczniczki prasowej Urzędu Marszałkowskiego.publikacja
przez
Chesz pisać? zapoznaj się z


Czytaj komentarze(22) dla numeru 872898485. 1. ten numer należy do firmy...