Chcesz coś opublikować? pisz: redakcja@e-torun.com


W dniu 26 października młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu wzięła udział w Festiwalu Pamięci Barbarka ’39. Festiwal przypomina o tragicznych wydarzeniach, które rozpoczęły się w październiku 1939 w Toruniu.
To właśnie wtedy Barbarka stała się rozpoznawalna jako miejsce egzekucji Polaków przez niemieckiego okupanta. Trudno jest ustalić dokładną liczbę ofiar, prawdopodobnie zginęło tam około 600 mieszkańców Torunia – przedstawicieli inteligencji, elit politycznych oraz gospodarczych. Dziś kilkaset metrów od Osady Leśnej znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej – zbiorowa mogiła na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu oraz pomnik upamiętniający ludobójstwo.
Obecnie Barbarka jest popularnym miejscem wypoczynku na łonie natury, które tłumnie gromadzi mieszkańców Torunia i okolic. Podczas imprezy uczestnicy Hufca brali udział w grze terenowej z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a także szkół mundurowych.
Młodzież zmagała się z konkurencjami sprawnościowymi takimi jak: przepłynięcie pontonem na drugi brzeg, odnajdywanie biogramów osób zamordowanych ukrytych w lesie oraz strzelanie z karabinków do tarczy. Uczestnicy musieli wykazać się również wiedzą na temat wydarzeń z roku 1939 oraz rozpoznać charakterystyczne elementy munduru polskiego. Na zakończenie uczestniczy zapalili znicze oraz złożyli wieniec na znak uczczenia miejsca Pamięci Narodowej.
W czasie festiwalu młodzież została poczęstowana ciepłą grochówką oraz piekła kiełbaski na ognisku. Na koniec wszyscy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Wszystkim towarzyszyły dobre humory – była to dla nich ciekawa „żywa” lekcja historii. Młodzież wyraziła chęć w uczestniczenia w następnych rajdach.publikacja
przez
Chesz pisać? zapoznaj się z


Czytaj komentarze(10) dla numeru 699668725. 1. ten numer należy do firmy...