Chcesz coś opublikować? pisz: redakcja@e-torun.com


11 września uczestnicy toruńskiego hufca wzięli udział
w akcji „Duch Błękitnej Armii 2018". Organizatorem akcji była Fundacja Archipelag Inicjatyw.


Projekt sfinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Gminy Miasta Toruń. Celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wiedzy o roli, jaką odegrała Armia gen. Hallera w wyzwalaniu ziem północnej Polski. Powstała we Francji Armia Polska zwana Armią Hallera lub Błękitną Armią znacząco przyczyniła się do odzyskiwania dla Polski m.in. ziem Pomorza, w tym Torunia, do którego wkroczyła 18 stycznia 1920.
Pierwszym etapem przedsięwzięcia był Błękitny Obóz Wyzwań. W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu młodzież mogła doświadczyć trudów żołnierskiego życia, pokonać własne słabości i pogłębić wiedzę historyczną. W ramach akcji odbył się również koncert, zorganizowany w Klubie Muzycznym Lizard King.
Dla uczestników zagrały dwie warszawskie grupy: Komety i Spirit of 84. W trakcie imprezy odbyła się prelekcja historyczna dotycząca tworzenia się armii i jej udziału w wyzwalaniu ziem polskich. Akcja zwiększyła świadomość narodową i obywatelską uczestników, poszerzyła ich wiedzę na temat lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń, miejsc i postaci historycznych a także przyczyniła się do kształtowania postaw patriotycznych młodzieży.publikacja
autor
Udostępnij

Tweetnij

podziel się


Czytaj komentarze(21) dla numeru 802339076. 1. ten numer należy do firmy...